D-vitamin under graviditet

D-vitamin under graviditet til forebyggelse af astma i den tidlige barndom

Astma er en meget hyppig årsag til medicinering, lægebesøg og indlæggelser blandt børn. Forekomsten af astma er stigende, og der findes ingen effektiv forebyggelse. Højdosis tilskud af D-vitamin i graviditeten ser lovende ud, men der mangler nye studier, før det kan anbefales.

Hypotesen er, at tilskud med højdosis sammenlignet med standarddosis i graviditeten kan nedbringe barnets risiko for astma i den tidlige barndom.

Studiet er et blindet lodtrækningsforsøg, hvor 2.000 gravide kvinder vil blive tilbudt enten højdosis eller standarddosis af D-vitamin fra uge 24 og indtil fødslen. Deres børn vil blive fulgt de første 3 leveår med spørgeskemaer, symptomdagbøger og registerdata om diagnoser og medicin.

Når det yngste barn fylder 3 år undersøges det, om højdosis sammenlignet med standarddosis har reduceret forekomsten af astma. Studiet gennemføres af et stort team med stor erfaring i børneastma og lodtrækningsforsøg.

Projektet har potentiale til at kunne ændre både danske og internationale retningslinjer for D-vitamin tilskud i graviditeten mhp. forebyggelse af børneastma. Dette vil på sigt kunne forebygge mange astmatilfælde, og give mange børn en bedre barndom.

Bo Chawes, professor, overlæge, dr.med., ph.d., Herlev og Gentofte Hospital, COPSAC

Projektet er støttet med 1.464.223 kr.